Natalia Jadwiga Kipczak Anizotropia

promotor: prof. Mirosław Pawłowski
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wydział Sztuk Pięknych

biografia

Dyplom w pracowni serigrafii na Wydziale Grafiki Warsztatowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od początku edukacji artystycznej interesowała się serigrafią.  Brała udział w wystawach zbiorowych - 12

 

 

autokomentarz

Główną część dyplomu artystycznego pt.” Anizotropia” wykonałam w technice serigrafii. Tytuł dyplomu zaczerpnęłam z nazwy pojęcia naukowego, które opisuje materię posiadającą izotropiczne właściwości plastyczne. W ramach dyplomu zrealizowałam 9 kompozycji graficznych. W skład wchodzą grafiki o odmiennych wielkościach. Za motyw przewodni dyplomu posłużyła mi mapa tradycyjnego połączenia gwiazd w symboliczne kształty. Wykorzystany fragment asteryzmów pochodzi z mapy nieba północnego. Jego przetworzona forma z wplecionymi fragmentami rysunków technicznych maszyn, utworzyła kompozycje abstrakcyjną. Odeszłam od tradycyjnego kształtu grafiki.
Wycięłam prace po formie aby nadać im dynamiczny oraz indywidualny charakter. W bezpośredni sposób nawiązałam do inspiracji ciałami niebieskimi w trzech grafikach opartych na kompozycji koła. Ograniczona paleta barw, podkreśla kontrast między ciemną, nieprzeniknioną powierzchnią wszechświata, a gwiezdnym kolażem.