prof. dr hab. Bogumiła Pręgowska Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu -> Wydział Sztuk Pięknych

Urodzona w Bydgoszczy. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 1969—1974. Dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza w 1974 roku. Uprawia grafikę warsztatową i rysunek. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi dyplomującą pracownię wklęsłodruku w Zakładzie Grafiki. Od 1975 roku bierze udział w środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach grafiki. Jest autorem 30 wystaw indywidualnych. Brała udział w 120 wystawach zbiorowych, międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych. 

Opis twórczości – credo:

Stan dzisiejszej sztuki z zatartymi granicami dyscyplin zdaje się spychać tradycyjną grafikę w rejony sztuki odrębnej i mało popularnej. Być może dzieje się to z całkiem naturalnego powodu, że twórcy także chcą (może i muszą) uczestniczyć w przemianach, które prowadzą do poszukiwań nowych sposobów i metod pracy twórczej. 

Co zatem będzie z grafiką warsztatową? Czy zgubi się w chaotycznym wymieszaniu wartości, jakie obserwujemy w dzisiejszej, odhumanizowanej sztuce? Sądzę, że niewiele pola może ustąpić, bo w najlepszym wypadku podzieli los czystego kruszcu, w którym najmniejsza domieszka nie zmienia wszakże wyglądu, ale czyni jego strukturę pospolitą. 

Jeżeli w ogóle „wielka sztuka jest igraszką z chaosem” - jak twierdzi Arnold Hauser – to grafika jako dziedzina sztuki, jest także igraszką świata w jakim żyjemy. Mimo to wierzę, że pozostanie tą z cennych wartości wyższej kultury, która stanowi o jej randze jako najczystszym rodzaju artystycznej wypowiedzi.