prof. ASP Dariusz Kaca Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi -> Wydział Grafiki i Malarstwa

...Obrazy wszechświata i strefa duchowości, to dwa konteksty najczęściej przywoływane w twórczości Dariusza Kacy. Kwestie te mogą łączyć się ze sobą, gdy kosmiczny ład zostanie uznany jako dowód na istnienie wyższej zasady sprawczej. Prace artysty nie odzwierciedlają ulotności zjawisk natury, ani tym bardziej zmiennych losów ludzkich. Ukazują w oryginalnej, abstrakcyjno-aluzyjnej formie artystyczną interpretację nieboskłonu oraz są wyrazem poszukiwania wewnętrznej harmonii świata i zasad rządzących uniwersum.

Ewa Wojtyniak - Dębińska, fragment z „Imiona własne sztuki łódzkiej”. ASP Łódź, 2009

 

...Antynomie dnia i nocy, nieba i ziemi, nieba i wody pozwalają na przywołanie wątków osadzonych w szeroko pojętej tradycji kulturowej, przede wszystkim w mitologii. Andromeda, Kasjopeja czy Aquarius, to nie tylko nazwy gwiazdozbiorów, to hasła przywołujące odległe starożytne dziedzictwo i równocześnie pretekst do stawiania pytań o ciągłość w sferze kultury, o obecne znaczenie tych wielkich motywów, a równocześnie o związki z kulturową dziedziną, z której wyrosła nasza zachodnia cywilizacja.(...)


Dariusz Leśnikowski, fragment ze wstępu do katalogu „Grafika – Dariusz Kaca”.
Miejska Galeria Sztuki, Muzeum Regionalne w Kutnie, Łódź 2002.

 

Urodzony w 1960 roku w Kutnie. Studia w PWSSP w Łodzi w latach 1983 - 1989 na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom w Pracowni Grafiki Wydawniczej prof. S. Łabęckiego i w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. A. Bartczaka w 1994 roku. Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta ze stopniem dr hab. w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Twórczość w dziedzinie grafiki artystycznej, książki artystycznej, rysunku i malarstwa.

Prace graficzne, malarskie, książki artystyczne oraz obiekty przestrzenne pokazywane były na 28 wystawach indywidualnych oraz ponad 230 wystawach środowiskowych, ogólnokrajowych oraz międzynarodowych w kraju i poza jego granicami.

Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach grafiki i sztuki książki.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Nauki Saksonii w Kaditzsch, Niemcy - 2000.
Uczestnik warsztatów tradycyjnego drzeworytu japońskiego w Nagasawie w Japonii - 2004.
Wielokrotny uczestnik Międzynarodowej Konferencji Graficznej Impact - Kontakt w Berlinie i Poznaniu – 2005, Tallinie w 2007 oraz Bristolu w 2009. Uczestnik międzynarodowej konferencji w Aleksandrii (Egipt) i Kiel (Niemcy) w ramach programu wymiany międzynarodowej Artist-in-residence „Radius”.
Prowadził wakacyjny, Międzynarodowy Kurs Grafiki w Międzynarodowym Centrum Grafiki Artystycznej KAUS, Urbino - 2007. Opiekun grupy studentów w ramach „Sympozjum graficznego, Urbino 2008”.

Prace w zbiorach publicznych: Biblioteki Narodowej w Warszawie, Tama Art University Museum w Tokio, Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Jeleniej Górze, Biblioteki Uniwersyteckiej w Stanford, Archivum “Forum Book Art” w Hamburgu, CAA Printmaking Resourse Centre w Kuala Lumpur, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu, Muzeum Regionalnego w Kutnie, The King St. Stephen Museum w Székesfehérvar, Florean Museum w Carbunari, Vilnius Centre of Graphics w Wilnie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Silpakorn University w Bangkoku, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Beijing Natural Culture Center w Pekinie, Międzynarodowego Centrum Grafiki Artystycznej KAUS w Turbino, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Muzeum Okręgowego w Pyzdrach, PEARS Archive at North Dakota State University w Fargo, Montana State University School of Art w Bozeman, Muzeum Okręgowego im. J.Chełmońskiego w Bydgoszczy oraz w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.