Marta Bełkot Dyplom główny: Emigrując, Dyplom dodatkowy: Diaspora

promotor: prof. Mariusz Pałka
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Wydział Artystyczny

biografia

ur. 1989, absolwentka grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom z linorytu 2016). Studiowała również na Facultade de Bellas Artes (Univercidade do Porto, Portugalia) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się grafiką, głównie linorytem, rysunkiem, fotografią oraz filmem.

 

EDUKACJA ARTYSTYCZNA:

2005-2009 Liceum Plastyczne w Katowicach, dyplom Plastyk Grafik

2009-2010 Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydział Sztuk Wizualnych, specjalizacja: Techniki Filmowe, Telewizyjne i Teatralne.

2014/2015 Univercidade do Porto, Facultade de Bellas Artes, Portugalia, stypendium Erasmus

2010-2016 Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydział Artystyczny, specjalizacja: Grafika Warsztatowa (dyplom główny w Pracowni Druku Wypukłego, dyplom dodatkowy w Pracowni Rysunku)

 

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE:

Grudzień 2015

Animator do pracy artystycznej z dziećmi (Dzień Mikołaja), Akademia Sztuk Pięknych, Katowice

Styczeń-Maj 2013

Praktyki w Starochorzowskim Centrum Kultury (zajęcia z rysunku i malarstwa z osobami starszymi)

Styczeń-Czerwiec 2013

Praktyki (prowadząca kurs rysunku i malarstwa dla dzieci) Chorzów

 

UDZIAŁ W WYSTAWACH:

Ludzie z gumy, Rondo Sztuki, 2017, Katowice

Wystawa pokonkursowa FIGURAMA 2015, Rondo Sztuki, Katowice

Triennale Rysunku Studenckiego 2014, Rondo Sztuki, Katowice

Cięte miłością, Katofonia, 2013, Katowice

Hybryda, Galeria w domu, 2012, Katowice

SSAFKA, Szyb Wilson, 2012, Katowice

autokomentarz

Temat: Emigrując.

Emigrując,

jestem w drodze, porzucam to co w pełni składa się na obraz mojego ja - robię to właśnie teraz, niezależnie od przyczyny. Dlaczego? Coś niewątpliwie pcha mnie ku temu. Zgadzam się, może muszę, nie mam wyjścia, jednak jestem już w tym, całą sobą, zatracam się. Emigracja to coś więcej niż wędrówka, to decyzja, która zmienia wszystko, co było dotychczas. To swoiste opuszczenie.

Na projekt składają się realizacje przedstawień 7 postaci. Są to bohaterowie zebranych przeze mnie opowieści. Opowieści o emigracji, o podróży, o tęsknocie, o dyslokacji. Historii o niepewnej, rozedrganej, niezdefiniowanej tożsamości. Pierwsza z postaci, ta od której wszystko się zaczęło, migrowała z Gany na Maltę. Kolejna historia opowiada o życiu w Anglii po wojnie, następna o dziewczynie która wychowała się w Niemczech, o parze mieszkającej w Mozambiku oraz o Ślązaczce, która wyjechała za miłością do Porto. Postaci te są niejednoznaczne, delikatnie przypominają wyspy, nieistniejące kontynenty. Opowiadam o zagubieniu, pewnego rodzaju rozmyciu, o poczuciu braku przynależności.

 

Temat: Diaspora.

Spotkanie z Alim zapoczątkowało moje zainteresowanie tematem emigracji. Ten poproszony o przedstawienie najgorszych emocji, związanych z przeprawą z Afryki do Europy, podarował mi pobieżnie zrobiony szkic. Sposób w jaki zaznaczył ludzi (kolisty, powtarzalny ślad) był dla mnie inspiracją do stworzenia rysunku. Całość realizacji dyplomowej poprzedzona została zatem 70-godzinnym rysunkiem performatywnym, który odzwierciedla czas spędzony na przeprawie łódką balonową.