Karol Szafran Mikro - Makro

promotor: prof. Bogdan Miga
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Wydział Grafiki

biografia

ur. 02.08.1988

Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Zajmuje się grafiką oraz fotografią. Posługuję się zarówno klasycznymi mediami jak również cyfrowymi.

Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom 2016 w pracowni druku wypukłego u prof. Bogdana Migi. Studiował również w Wiedniu, w pracowni  prof. Guntera Damisch'a na Akademie der bildenden Künste.

Obecnie pełni funkcje pomocy asystenckiej na wydziale Grafiki, w Pracowni Fotografii Cyfrowej nr3 ASP w Krakowie

Dyplom magisterski Karola Szafrana to cykl uniktowych grafik zrealizowanych w technice druku wypukłego. Prace są abstrakcyjne w formie, natomiast źródło inspiracji, jak wynika z pracy teoretycznej wcale abstrakcyjne nie jest. Inspiracją są formy i kształty zaczerpnięte z natury, acz z natury nie skopiowane. Kształty i formy są bazą do tworzenia kompozycji, które powstając na matrycy, a później stając się barwną odbitką przestają być wizerunkiem komórki, bakterii czy atomu. Autor nie próbuje opisać natury takiej jaką zastaje, stara się raczej odszukać to, co stanowi o naturze. Poszukuję związków przyczynowych pomiędzy konstrukcją i dekonstrukcją, wahań pomiędzy detalem a całością, scalaniem a rozpadem, porządkiem a chaosem.

Grafiki stają się zestawem form, kształtów i kolorów które wzbudzają u oglądających skojarzenia, budzą emocje. Często są to emocje, bardziej może stany emocjonalne trudne do zdefiniowania słowami.

Kluczem do zrozumienia prac, jest tutaj słowo tajemnica. Słowo które znika jak przebita bańka mydlana, gdy w pracach autora zaczniemy się dopatrywać mikrobów, planet, elektronów i prątków gruźlicy. Tajemnica ma wiele znaczeń, czasem lepiej gdy jest nierozwiązana.