Eleonora Wasielewska Po drugiej stronie lustra

promotor: prof. dr hab. Joanna Piech-Kalarus
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wydział Artystyczny w Cieszynie

biografia

Ur. w 1993 roku w Tarnowskich Górach. Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (kierunek Grafika). W trakcie studiów zrealizowała dyplom z grafiki wydawniczej w pracowni dr hab. Stefana Lechwara, grafiki artystycznej w pracowni prof. dr hab. Joanny Piech-Kalarus oraz aneks z rysunku pod okiem dr hab.Tomasza Tobolewskiego. W 2017 roku przebywała na rocznym stypendium na Universidad Bellas Artes UCLM w Hiszpanii w ramach programu Erasmus. 
W twórczości skupia się na budowaniu rzeczy nieoczywistych, prowokujących odbiorcę do refleksji znaczeniowej. Jak mówi artystka, dla niej samej projekty grafik są swego rodzaju łamigłówką, którą rozwiązuje dzięki wskazówkom narastającego obrazu. 


Jej prace wystawiano  podczas licznych wystaw w kraju i zagranicą, m.in. w Czechach, Rosji, Francji, Hiszpanii i Meksyku. 
Do najważniejszych osiągnięć  artystki należą:
zdobycie pierwszego miejsca w międzynarodowym konkursie na projekt plakatu w nominacji „2D art. Grafika” (Dni Designu, Tomsko, 2014), udział w IV Biennale de l’estampe de Magne we Francji (2015), uczestnictwo w wystawie „To my Polska, That’sus Poland” w Meksyku (2015, 2018), udział w wystawie plakatów teatralnych realizowanej w ramach 6. edycji Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości Kręgi Sztuki (2015), wystawa plakatu w ramach międzynarodowego festiwalu „Jazz w Ruinach” (2015), Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego ISPB Lublin (2015), wygranej VII EDICIÓN CONCURSOS CULTURALES UNIVERSITARIOS #creaCIC w kategorii „ilustracja” zorganizowanej przez Uniwersytet BellasArtes UCLM w Cuency w Hiszpanii (2017), publikacja ilustracji w książce, o charakterze międzynarodowym „Skłonności do ostrości” która była również częścią wystawy legnickiego Satyrykonu (2018).

 

Dyplom z grafiki artystycznej to zestaw grafik, wykonanych w technice druku wypukłego- linorytu. Prace mają wymiary 100x70cm oraz jedna z nich, największa 140x100cm . Są moją osobistą interpretacją tematu „Po drugiej stronie lustra”. Nawiązują w ten sposób do relacji człowieka z jego odbiciem - alter ego, drugiej osobowości skrywanej gdzieś w głębi naszego wnętrza. Jako ludźmi rządzi nami wiele przeciwstawnych i różnorodnych emocji, dzięki czemu każdy z nas jest wyjątkowy i posiada swoje indywidualne „drugie ja” do końca niezbadane i pozostające tajemnicą. Z założenia jest ono przeciwieństwem oficjalnego wizerunku i charakteru danego człowieka. W ukazanej przeze mnie na grafikach przestrzeni nic nie jest do końca tym, czym się wydaje. Bogactwo wykorzystanych przeze mnie środków graficznych budujących gęstą , nasyconą różnorodną fakturą materię, zdaje się kamuflować trudne do zdefiniowania postaci, które według mojego założenia stanowią odzwierciedlenie stanu moralnego i duchowego człowieka. Zależało mi na tym, aby moje prace prowokowały odbiorcę do zadawania pytań o naszą kondycję, o to, co tak naprawdę w nas tkwi? Jaka część tego, co pokazujemy jest maską?


Proces twórczy nie wykluczał przypadku, a przede wszystkim intuicji w projektowaniu kolejnych fragmentów dużego projektu mojego cyklu dyplomowego.
Chciałabym również podkreślić niebagatelną rolę wyobraźni w budowaniu wizji obrazującej skomplikowane wnętrze człowieka i rządzące nim emocje.
Chciałabym i intuicję, obraz budował się wraz z kolejnymi podpowiedziami narastającego rysunku, jest wynikiem wizji wysnutej z własnej wyobraźni.