Dorota Chodór Bełcode

promotor: dr hab. Dariusz Gajewski
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Wydział Artystyczny

biografia

ur. 1992 r. 

dyplom w pracowni intermediów i technik cyfrowych, Wydział Artystyczny, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Większość z wykonanych przeze mnie prac artystycznych była realistycznymi przedstawieniami, dotyczyła relacji pomiędzy ludźmi oraz próby jej uchwycenia, ukazania. Moje zainteresowania relacją zaczęły się zmieniać z przedstawiania, na próby tworzenia i angażowania odbiorców w dzieło. Naturalnie zaczęłam odchodzić od realizmu na rzecz geometryzacji, grafiki oraz symboliki.

Ilość wystaw indywidualnych: 5 Ilość wystaw zbiorowych:13

Finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii – 2017

Wyróżnienie przez wydawnictwo WIDNOKRĄG, II miejsce przyznane przez jury dziecięce w konkursie Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci 2018

Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP Katowice – 2015/16; 2016/17 

autokomentarz

Bełkcode: gra planszowa.

Budowa planszy inspirowana jest estetyka kodu graficznego MaxiCode. Instrukcja zapisana jest za pomocą kodu MaxiCode. Aby ją przeczytać, gracz na swoim telefonie powinien zainstalować aplikacje do odczytywania kodów graficznych. Instrukcja ta jest jednocześnie scenariuszem, algorytmem budowania grafiki oraz tworzenia dialogu pomiędzy graczami. Podczas gry, za pomocą rozszerzonej rzeczywistości, z planszy odczytywany jest „zapis” rozgrywki. Program komputerowy na podstawie obrazu pobranego z zainstalowanej nad plansza kamery analizuje sytuacje. W momencie zmiany ilości pionów na planszy jest wylosowany i wyświetlany kolejny znak alfabetu łacińskiego. Znaki te tworzą niepowtarzalne, abstrakcyjne, bełkotliwe teksty. Elementy gry nie są skończonym dziełem, wyznaczają one pole aktywności obiorców, potencjalnych graczy. Gra Bełcode zachęca do wejścia w dialog, jest miejscem dialogu pomiędzy graczami. Efektem końcowym każdej rozgrywki jest unikalna przestrzenna grafika.