Dominika Popiołek Nokturn b-moll, Op.9 No.1

promotor: dr hab. prof. UP Halina Cader-Pawłowska
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Instytut Grafiki i Wzornictwa

biografia

Urodzona 3 kwietnia 1995 r. w Krakowie. Ukończyła studia I stopnia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, kierunek grafika. 
W 2017 r. obroniła z wyróżnieniem dyplom w pracowni fotografii pod kierunkiem dr hab. prof. UP Haliny Cader- Pawłowskiej. Laureatka Grand Prix w konkursie Grafika Roku 2017. W 2015 r. uczestniczyła w programie Erasmus + w Escola Superior de Disseny i d’Arts Plàstiques de Catalunya. W 2010 r. ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Wieliczce, w klasie fletu poprzecznego. Interesuje się fotografią, technikami szlachetnymi, projektowaniem graficznym, ilustracją oraz muzyką.

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE:

  • Dyplomy 2017, Willa Decjusza, grudzień 2017
  • Grafika Roku 2017, Fundacja „Grey House Szara Kamienica”, czerwiec 2017
  • Grafika Roku 2016, Galeria Messier 42 Kraków, czerwiec 2016

Obraz i dźwięk pozornie różne media sztuki, fizycznie podobne do siebie zjawiska. 
Są odbierane przez zmysły i oddziałują na człowieka. Powstały cykl jest próbą zobrazowania muzyki i połączenia obrazu z dźwiękiem za pomocą fotografii cyfrowej. Analizie poddany został Nokturn op.9 no.1 Fryderyka Chopina. Utwór oparty o bogatą harmonię i różnorodny dynamicznie. Linia melodyczna jest płynna, zmienia się i rozwija wraz z przebiegiem dzieła. Początkowo piano...kilka pojedynczych i cichych dźwięków z czasem wzbogacane akompaniamentem dochodząc do punktu kulminacyjnego – forte aby głośno i triumfalnie zakończyć dzieło. Powstałe obrazy są abstrakcyjnymi kompozycjami, które oddają charakter danego fragmentu w utworze. Cykl jest „doświadczeniem fotograficznym” polegającym na sfotografowaniu oddziaływania wibracji dźwięku (fali akustycznej) na wodę. Graficzny zapis muzyki jest obrazem fragmentu utworu opisanego poprzez zapis nutowy.