Damian Zieliński Postwizje

promotor: dr hab. prof UMK Marek Zajko
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wydział Sztuk Pięknych

biografia

ur. 21. 03. 1994 r.  

Dyplom w pracowni druku wklęsłego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Głównym nurtem zainteresowań jest rysunek klasyczny, operowanie klasycznymi mediami rysunkowymi oraz
kontrastem czerni z bielą. Podejmowana przez niego tematyka obraca się w sferze kontemplacji nad przyszłością oraz śmiercią, które pomimo ciągłego rozwoju społeczeństwa oraz cywilizacji towarzyszą nam na każdym kroku.
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co może zdarzyć się za sekundę, natomiast możemy gdybać co będzie za 20 lat. Ilość wystaw indywidualnych - 5. Ilość wystaw zbiorowych - 3. 

autokomentarz

Przewodnim tematem moich prac graficznych jest upadek cywilizacji oraz wizja przejęcia władzy przez futurystyczne maszyny. W przedstawionej panoramie, symbolizującej postapokaliptyczny wycinek miasta, chciałem w nieco inny sposób zaakcentować ulotność człowieka wobec licznych, industrialnych elementów i maszyn oraz pokazać pustkę i nikłość życia. Nie jest to przedstawienie klasycznej dystopii, którą można dostrzec w produkcjach filmowych i zbliżonych wizjach artystycznych. Ten projekt traktuje o zastąpieniu człowieka przyziemnymi, mechanicznymi oraz industrialnymi formami. Poprzez taki zabieg świat wydaje się bardziej „ciężki” oraz „metaliczny”. Wykorzystanie technik graficznych takich jak wklęsłodruk, wypukłodruk oraz serigrafia, dały mi możliwość różnicowania faktur, dzięki czemu panorama nabrała większej głębi. Tworząc panoramę starałem się utrzymać odpowiedni balans pomiędzy technikami oraz kontrastami, tak aby seria moich grafik tworzyła spójną całość.