Aleksandra Szlęk 28.489

promotor: dr hab. prof. ASP Bogna Otto-Węgrzyn
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Wydział Artystyczny

biografia

ur. 1994 r. 

dyplom w pracowni Grafiki Książki, Wydział Artystyczny, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Obszary zainteresowań artystycznych rozciągają się od grafiki przez książkę artystyczną do rysunku.
Często działa na styku sztuki i projektowania. Obszary zainteresowań ideowych obejmują przede wszystkim analizę własnych doświadczeń, odnajdywanie w nich uniwersalnych treści i wartości oraz przekładanie ich na język sztuki. Główne źródła inspiracji stanowią dla niej melancholia i towarzyszące jej często poczucie humoru.

Ilość wystaw indywidualnych: 2. Ilość wystaw zbiorowych: 25.


Najważniejsze wyróżnienia:
Nagroda Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych - 2019
Nagroda Dziekana Wydziału Artystycznego - BAJKI ROBOTÓW Miniature Print Competition - 2018
Grand Prix – wraz ze współautorami wystawy WAR, 47. Festiwal FAMA - 2017
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 2019
Stypendium Rektora dla najlepszych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - 2015-2019

autokomentarz

78 lat to 28.489 dni. Średnia długość życia człowieka przeliczona na doby wydaje się liczbą zadziwiająco niewielką. Idąc dalej niewesołym tropem – prawie jedną trzecią życia przesypiamy. Praca zawodowa stanowi minimum 12%. Czas spędzony przed ekranami telewizora i komputera to kolejne 10%. Ile czasu zostaje nam na to, co chcemy naprawdę nazywać życiem? Pierwsza część książki to ciąg 28.489 piktogramów reprezentujących wszystkie dni naszego życia oraz czynności, którymi to życie wypełniamy. Druga część książki stanowi rozwinięcie tematu proporcji – porównuję w niej czas trwania czynności. Dla odbiorców pozostawiam ostatnią, quasi–interaktywną część projektu – planszę, którą mogą "samodzielnie" wypełnić. Dane użyte w projekcie opierają się na badaniach GUS. Celem analiz statystycznych jest wyodrębnienie informacji, które nazwałabym "uśrednioną prawdą". Jako artystka, interpretując graficznie statystykę, staram się odnaleźć pośród wykresów i słupków szczeliny sensu.