Aleksandra Cieślewicz Podłoga

promotor: prof. dr hab. Piotr Szurek
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej

biografia

W 2017 roku ukończyła grafikę warsztatową na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i obroniła dyplom magisterski z wyróżnieniem. Obecnie kontynuuje naukę na tej samej uczelni na studiach doktoranckich.

Tworzy obiekty oraz instalacje graficzne i multimedialne, w których często wykorzystuje wideo; zajmuje się również rysunkiem; wykonywała projekty w przestrzeni miejskiej i performance.

Przez rok studiowała w Muthesius Kunsthochschule w Kilonii w Niemczech.

Brała udział w wielu wystawach zbiorowych takich jak Fama w Świnoujściu, Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, Rituale und Mysterien w Kilonii, pokazach filmów (między innymi One Minute Festival, Transformacje w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu), oraz projektach indywidualnych (Negativraum w Blackbox w Kilonii, Etna w Militello in Val di Catania). W roku 2017 rpku została finalistką konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

Instalacja Aleksandry Cieślewicz to analiza procesu, który niepostrzeżenie zaszedł w ciągu 100 lat w jednej z poznańskich kamienic. Projekty mebli dziadka artystki przypadkowo odnalezione między deskami podłogi i linoleum, zarejestrowały ślady historii rodziny, mieszkania, polskiego designu, a także uwarunkowań polityczno społecznych Polski XX wieku. Indeksowe znaki na nich odciśnięte stanowią dla Cieślewicz rozszerzenie tradycyjnych procesów graficznych. Paradoksalnie, to właśnie podłoga przyjęła funkcję matrycy, a sui generis prasą stały się kroki osób poruszających się po niej. Instalacja wykorzystująca powstałe w ten sposób obiekty graficzne uzupełniona została opowieściami, relacjonującymi przeszłe zdarzenia z czterech różnych perspektyw.